Antibiotika ano či ne

S nastupující zimou začíná stoupat počet nemocných, které nejčastěji trápí potíže s dýchacím ústrojím. Mnozí řeší, zda se uzdraví samoléčbou či navštíví lékaře. Jedním z prvních záchytných bodů může být lékárna, kde pacienti dostanou od farmaceutů odbornou radu, jak dále postupovat.

Když už samoléčba nestačí a po doporučené návštěvě lékaře přijde pacient s předepsanými léky, stává se, že projeví obavu z braní antibiotik nebo naopak je nespokojen, že tyto léky nedostal. První pacient se obvykle setkal s nežádoucími účinky a druhý si zcela neuvědomil mechanismus jejich působení.

Co vlastně antibiotika jsou? Antibiotikum je lék, který usmrcuje některé mikroorganismy nebo brání jejich růstu. Působí především proti bakteriím, jsou účinná i proti houbám a prvokům.

Při volbě antibiotika lékař bere v úvahu druh a závažnost infekce, způsob podání, možné nežádoucí účinky, riziko alergie a také citlivost bakterií.

Nežádoucí účinky nejčastěji zahrnují poškození přirozené mikroflóry ve střevě, což způsobí např. průjem nebo kvasinkové infekce u žen. Tyto účinky lze potlačit současným a následným podáváním probiotik – živých mikroorganismů, které narušenou rovnováhu střevní flóry upraví a aktivují imunitní systém.

Pak je třeba si uvědomit, že antibiotika neúčinkují při virových onemocněních, jako jsou záněty dýchacích cest, nosohltanu, průdušek či průdušnic. Také zánět středního ucha u dětí často bývá virového původu.

S podáváním antibiotik je třeba vždy zacházet pečlivě – držet se rad lékařů a lékárníků, nevyžadovat jejich nadužívání, ale ani se jich nebát – jsou to přeci jen mocné zbraně.