Jak na průjem

S létem, s dobou dovolených a prázdnin, se častěji objevuje nepříjemná zdravotní komplikace - průjem.

Obecně lze průjem rozdělit na akutní a chronický. Akutní průjem je náhlý a krátkodobý, většinou trvá několik dní. Chronický trvá déle, či se opakovaně vrací, v tomto případě je vždy nezbytné takové potíže konzultovat s lékařem a nalézt příčinu.

Akutní průjem může mít řadu příčin – zkažené či kontaminované potraviny, příliš ostré či mastné jídlo, nadměrné množství alkoholu, virová či bakteriální infekce, cestovatelský průjem nebo například stres.

Pokud není průjem komplikován závažnějšími příznaky, jako je vysoká přetrvávající teplota, těžký průběh (velmi častá stolice přinášející odvodnění organizmu), krev či hlen ve stolici, lze si pomoci samoléčbou.

Základem vlastní léčby je dostatečný přísun tekutin zabraňující dehydrataci organismu a dodávající tělu odplavené ionty (doporučuje se do pitného režimu zařadit minerálky) a dieta.

Pro zmírnění obtíží jsou doporučována zejména adsorbencia (navážou jedovaté látky na svůj povrch – např. Smecta, Carbosorb – „živočišné uhlí“) a antimotilika (zpomalují střevní pohyb – např. Immodium). Dalším krokem, který pomůže upravit správnou střevní mikroflóru, je podávání laktobacilů. Až v případě nepolevujících obtíží je možné použít střevní desinficiencia, která působí na některé střevní mikroby (např. Endiaron).

Zvýšenou pozornost při průjmu je třeba věnovat dětem a seniorům, kteří se rychle odvodňují, a těhotným a kojícím ženám. V tomto případě je vždy lepší konzultovat potíže s lékařem hned zpočátku onemocnění.