Kašel

Kašel je obranná reakce organismu na podráždění dýchacích cest. Taková reakce může být krátkodobá (např. při vdechnutí cizího tělesa či slin) či dlouhodobá – a tou se dnes budeme zabývat. Rozdělíme si kašel na dva druhy – suchý dráždivý a vlhký produktivní.

Suchý dráždivý kašel se objevuje v souvislosti se zánětlivými onemocněními horních cest dýchacích. Obvykle nás trápí v noci a ráno v prvních dnech onemocnění. Pokud takový kašel brání spánku, vyčerpává, je možné ho potlačit tzv. antitusiky, přípravky potlačujícími reflex vyvolávající kašlání. V další fází boje se suchým kašlem pomáhá zvlhčení sliznice a podpora tvorby hlenu.

Vlhký produktivní (hlenovitý) kašel odstraňuje škodliviny z dýchacích cest a z plicní tkáně. Tento typ kašle je třeba podporovat tzv. expektorancii, látkami sloužícími ke snadnějšímu vykašlávání či mukolytiky, přípravky na zředění hlenu.

Kašel je mechanismus, kterým se naše tělo brání. Pokud není příliš agresivní, je vhodné ho pouze usměrnit, aby pomohl v ozdravném procesu. My doporučujeme používat antitusika pouze v prvních 2-3 dnech onemocnění, v dalších dnech výjimečně před spaním a především při dlouhodobém dráždivém kašli. V léčbě běžného kašle je nejdůležitější použít expektorancia, podpořit vykašlávání a zředění hlenu, který (pokud zůstává v dýchacích cestách) může zapříčinit složitější onemocnění.

Na trhu je dostatek vhodných preparátů, které pomohou v samoléčbě běžných „nachlazení“. Na druhou stranu je třeba vždy pečlivě sledovat, jak se kašel vyvíjí, protože může přejít do chronické formy či být příznakem jiných komplikací.