Nastávající maminky a léky

Pro nastávající maminky platí základní pravidlo: lékům, nejsou-li nezbytné, je nejlépe se v těhotenství vyhnout, avšak pokud zdravotní stav těhotné léčbu vyžaduje, pak vhodně podávané léky jsou méně škodlivé než vlastní neléčené onemocnění. Např. dítě může poškodit dlouhodobá vysoká teplota.

Mnoho běžných zdravotních situací lze řešit alternativně, např. pomocí homeopatie či léčivých bylin. Ovšem i zde je třeba zdůraznit, že i u bylinných prostředků je lépe se poradit s lékařem či lékárníkem. Je třeba se vyvarovat bylin se silným účinkem (např. medvědice lékařská, máta, pelyněk), dále bylin ovlivňujících děložní svalovinu (maliník, kontryhel), zvyšující nadměrně prokrvení tkání či mající projímavé účinky.

Nicméně nastanou situace, kdy už je třeba zdravotní stav řešit medikamenty. Není třeba panikařit, pokud žena užije v prvních dnech těhotenství lék, aniž by věděla, že je těhotná. V této době ještě není propojen krevní oběh dítěte a matky, tudíž nehrozí vedlejší účinek léku na plod.

Na druhou stranu poté následuje nejchoulostivější období, kdy v prvním trimestru se dítěti vyvíjejí orgány a je tak nejcitlivější na veškeré vnější vlivy. Poté již nehrozí vznik malformací, ale při nevhodně zvoleném léku může dojít k narušení orgánové funkce. Proto je zásadní, aby si žena sama nenasazovala léky a vždy se poradila s odborníky.

V případě běžných onemocnění není třeba se bát lékařem předepsaných či lékárníkem doporučených preparátů v doporučeném dávkování. Dnes již jsou vyvinuta a odzkoušena i moderní antibiotika, která matku vyléčí a miminku neuškodí.