15. 07. 2015

O čem se nemluví - inkontinence

Inkontinence postihuje během života až 50 % žen. Její výskyt se zvyšuje s věkem, kdy klesá hladina ženského hormonu estrogenu a povolují svaly pánevního dna, zejména po menopauze. Důvodem může být i těžký porod, nebo dlouhodobá nadměrná fyzická zátěž při zvedání břemen.

Nejčastěji se objevuje tzv. stresová inkontinence, tj. únik malého množství moči například při smíchu, kašli, kýchnutí či fyzické námaze.

Urgentní inkontinence je provázena náhlým nucením na močení často provázeným únikem moči. Většinou je důsledkem jiného onemocnění, například bakteriálního zánětu močových cest.

Dalším typem je inkontinence z přeplnění, kdy se močový měchýř není na základě nervové poruchy schopen úplně vyprázdnit.

Pro správnou léčbu inkontinence je potřeba včas se poradit svým lékařem a správně odhalit příčinu úniku moči. K tomu slouží tzv. mikční kalendář, do nějž se zapisuje denní příjem tekutin a režim vyprazdňování močového měchýře.

Preventivním opatřením jsou Kegelova cvičení pánevního dna pro navrácení podpory ochablých svalů močovému měchýři a trubici. Jde o vědomé stahování svěračů, kterými lze zastavit proud moči.

Možným způsobem léčby může být hormonální terapie estrogenem ve formě poševních čípků, krému nebo tablet, případně operační metoda voperování TVT pásky, která odstraní příčinu inkontinence navždy. Páska je podporou pro ochablou močovou trubici, která opět odolává stresovým a zátěžovým vlivům. Výkon trvá cca 30 minut, je prováděn v lokální anestezii s krátkodobou rekonvalescencí a je plně hrazen pojišťovnou.