15. 07. 2015

O čem se nemluví – vši

Pedikulóza neboli napadení vší je parazitární přenosné onemocnění, postihující člověka bez ohledu na věk či pohlaví. Typicky se objevuje u dětí povinných základní školní docházkou, častěji pak u děvčat.

Veš zůstává v kontaktu s lidskými vlasy a samovolně je neopouští. K přenosu je třeba přímý kontakt vlasů nemocného a zdravého člověka, k jakému dochází zejména u dětí při kolektivních činnostech.

Nákaza se projevuje svěděním a pálením pokožky hlavy. Dalším projevem jsou hnidy – miniaturní váčky o velikosti 1 mm připojené k vlasům, většinou bělavě lesklé. Lze je nalézt obvykle za ušními boltci a na týle. Odstranitelné jsou pouze mechanicky.

Pokud rodiče zjistí, že jejich dítě má vši, musí tuto skutečnost nahlásit ve škole a v kolektivech, kde se dítě v období posledních dvou týdnů pohybovalo. Školy a jiné instituce jsou povinny o výskytu vší v kolektivu informovat rodiče ostatních dětí.

Nejjednodušším způsobem léčby je ostříhat vlasy na délku pod 1 cm. V takto krátkých vlasech vši žít nemohou. Dále je možné použít šampóny nebo spreje s insekticidem vyvinutým proti vším, který parazity hubí ochromením jejich nervové činnosti. Proceduru je nutno ještě opakovat po 8-10 dnech, protože většina přípravků nezabíjí hnidy. Léčbu navíc podpoříme vyčesáváním vlasů tzv. všiváčkem, což je velmi hustý hřeben, který je k dostání v lékárně nebo je přibalen k přípravku proti vším. Přípravky na hubení vší jsou k dostání bez lékařského předpisu.

Onemocnění je při dodržení všeobecně platných zásad odvšivování obvykle nekomplikované a jeho zvládnutí je otázkou 14 dnů.