15. 07. 2015

O čem se nemluví - chlamydie

Chlamydie jsou mikroorganismy způsobující v těle infekci. Napadají buňky hostitele a přetváří je, čímž se dále množí. Onemocnění chlamydiovou infekcí trvá většinou dlouho a velmi špatně se rozpoznává. V současné době jsou známy čtyři druhy chlamydiových infekcí. Všechny chlamydiové nákazy jsou vysoce infekční a jejich inkubační doba se pohybuje v rozmezí 1 až 3 týdnů.

...

Chlamydia trachomatis (CTR) je infekce napadající pohlavní orgány a řadí se mezi pohlavně přenosné choroby. Primárně se přenáší pohlavním stykem při nechráněném sexu. Ohroženi jsou především promiskuitní lidé. K nákaze může dojít i sekundárním způsobem, tj. používáním společného prádla (ručníků, povlečení apod.), nebo v místech společně užívaných prostor (sauna, bazén, sprchy, toalety).

Onemocnění CTR se projevuje puchýřky či uzlinkami na vnějších částech genitálií, svěděním, výtokem a nestandardním zápachem, bolestivostí pohlavního styku, případně i s krvácením, podrážděním močovodu, či bolestmi v podbřišku.

Neléčená chlamydiová infekce může vést k napadení a infekci děložního čípku, dělohy či vaječníků (u mužů prostaty a urogenitálních cest). Tyto komplikace často vedou k neplodnosti, a to u obou pohlaví.

Při projevení příznaků onemocnění je nutné obrátit se na odborného lékaře – ženy na gynekologa, muži na urologa. Léčba probíhá účinnými antibiotiky, která se musí užívat 2 až 3 týdny. Jako podpůrný prostředek, lze používat doplňky stravy, k posílení imunity. Aby nedošlo ke zpětnému přenosu, je nutné vyšetření i léčba obou partnerů. Po dobu léčby je vhodné zdržet se pohlavního styku.

...

Chlamydia pneumoniae je jednou z nejčastějších a zároveň nejnebezpečnějších infekcí. Na rozdíl od chlamydií trachomatis jde o onemocnění napadající dýchací cesty. Přenáší se kapénkami (kýcháním, kašláním). Často zůstává v těle v latentní formě do doby, kdy se může projevit – většinou při snížení imunity člověka. Poté může nemocnému způsobit značné zdravotní problémy.

Příznaky jsou podobné jako u obyčejného nachlazení, chřipky, angíny či zánětu průdušek. Postiženého škrábe v krku, kýchá, kašle, trpí zimnicí a pocením, bolestmi hlavy, slabostí, únavou a může pociťovat tlak v oblasti průdušek a plic. Vyšetření na chlamydie je finančně nákladné a zdlouhavé, proto se mnohdy odkládá do doby, kdy standardní léčba nezabírá. Z hlediska přenosu infekce, je nakažený člověk neustálou hrozbou pro ostatní.

Není-li léčba včasná, radikální nebo správná, mohou se příznaky zhoršovat až po úporné bolesti a celkovou vyčerpanost. Chlamydie napadají buňky zevnitř, často i imunitní buňky. Člověk je oslabený a nemá prakticky žádnou šanci odolávat šíření infekce. Infekce postupně ničí všechny vnitřní orgány, svaly a jiné části těla.

Jak tedy toto onemocnění poznat a léčit?

Pokud přetrvávají příznaky onemocnění, nařídí lékař vyšetření krve. Při rozpoznání většího počtu chlamydií v krvi se zahájí léčba antibiotiky. Ta se musí užívat nejméně tři týdny v dávkách, které určí lékař. Vhodné je léčbu doplnit podpůrnými prostředky k posílení imunity a energie. Vyšetření krve i léčba antibiotiky by mělo být opakované, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce.