15. 07. 2015

O čem se nemluví – hemoroidy

Hemoroidy se nazývají cévní pleteně v oblasti konečníku. Onemocnění hemoroidů je velmi časté, avšak pacienti se k lékaři vydávají, až když jsou potíže nesnesitelné. Překonat stud či obavy se vyplatí, neboť moderní léčba nabízí více možností, jak se nepříjemného problému zbavit.

Vznik hemoroidů bývá ovlivněn dědičností, tělesnou konstitucí (otylost), životním stylem (sedavé zaměstnání), stravou, malým příjmem tekutin, potížemi s vyprazdňováním (zácpa, chronické průjmy), u žen bývá nejčastější příčinou těhotenství.

Potíže s vnějšími hemoroidy se obvykle projevují vznikem většího bolestivého uzle (nahromadění sražené krve v pleteni). Uzel se obvykle po několika dnech svraští (krevní sraženina se vstřebá), avšak zbude po něm kožní výchlipka. Druhá možnost je, že uzel praskne a sražená krev odteče. Vzhledem k riziku zanesení infekce do rány je nutné dbát na hygienu řitní oblasti.

Typickým příznakem vnitřních hemoroidů je krvácení (jasně červená krev) při odchodu stolice. Dalším příznakem je prolaps – vyhřeznutí hemoroidů. V pokročilém stádiu bývá přidruženým problémem zánět pokožky v okolí řitního otvoru.

Klasická léčba spočívá v aplikaci mastí, čípků a sedacích koupelí v odvaru z dubové kůry. Většinu hemoroidů lze řešit ambulantním zákrokem, bez pracovní neschopnosti pacienta po zákroku a obejde se bez anestezie.

Pro prevenci onemocnění hemoroidy je podstatná pravidelná strava bohatá na vlákninu, dostatečný příjem tekutin (omezit odvodňovací nápoje jako káva, alkohol), v případě obezity zhubnout, tělesný pohyb, vzdušné oblečení a hygiena.