15. 07. 2015

Hurá do lesa

Léto je v plném proudu. Nezapomněli jste na nebezpečí, číhající v našich lesích?

Klíště obecné žije v lesích s podrostem, na okrajích lesa a vlhkých loukách. Nejčastěji se vyskytuje na stoncích trávy a nízkých keřích. Nebezpečí klíšťat spočívá v nemocích, které přenášejí.

Inkubační doba klíšťové encefalitidy obvykle trvá 7-14 dní, někdy až měsíc. Onemocnění připomíná chřipku (bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost, bolesti svalů a kloubů). Po několika dnech obtíže odezní a pacient je 1-2 týdny bez příznaků. Pak nastupují silné bolesti hlavy, horečka, třesavka, světloplachost, nevolnost a zvracení, příp. i ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku a paměti, dezorientace a porucha vědomí. Zde je nutná hospitalizace.

Inkubace lymské boreliózy trvá 2 dny až několik měsíců. Průkazným příznakem je šířící se červená skvrna, objevující se v místě přisátí klíštěte, absence skvrny však nic neznamená, důležité jsou i jiné příznaky (silná bolest hlavy, horečka, bolesti ve svalech, třesavka, únava, bolest kloubů – především v kolenou, vyčerpanost). Příznaky se však nemusejí objevit. Bez léčby napadá nemoc po několika týdnech nervovou soustavu, srdce či klouby.

Pokud jste měli klíště a máte příznaky chřipky, navštivte lékaře a informujte ho o příznacích. Vzhledem k vysokému výskytu infikovaných klíšťat na území ČR je vhodné očkování proti klíšťové encefalitidě. Očkování je prověřeno a lze na něj získat příspěvek od zdravotních pojišťoven. Proti borelióze vakcína neexistuje. Prevencí jsou i repelenty chránící před klíšťaty nabízené v lékárnách.