Sladký život

Po přejídání na konci roku přichází čas řešit otázku, co s přebytečnými kily. Problém nadváhy je o to závažnější, že se může rozvinout v onemocnění cukrovkou.

Cukrovka (diabetes mellitus) je souhrnný název chronických onemocnění, projevujících se zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykemií). Regulaci hladiny cukru v krvi má na starosti hormon inzulin. Inzulin umožňuje vstřebat cukr z krve do buněk, kde je využíván jako zdroj energie. Bez něj nemohou naše buňky cukr získávat.

Rozlišujeme dva základní typy cukrovky s podobnými příznaky, ale odlišnými příčinami vzniku. Podstatou diabetu 1. typu je autoimunitní proces, při kterém organismus zničí vlastní buňky produkující inzulin. Diabetes 2. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání těla k inzulinu. Příznakem diabetu je zvýšená koncentrace glukózy v krvi s charakteristickými projevy zvýšeného pocitu žízně, častějšího močení, únavy, poruch vidění či úbytku hmotnosti. Při diabetu 2. typu se často vyskytují také zvýšené koncentrace krevních lipidů a zejména cholesterolu, které zvyšují riziko onemocnění srdce a cév. Léčba diabetu spočívá ve snižování koncentrace cukru v krvi k doporučeným cílovým hodnotám.

Diabetes 2. typu většinou vzniká v dospělosti. Hlavními příčinami vzniku nemoci jsou nevhodný životní styl, nevhodné či nepravidelné stravování, nedostatek pohybu a odpočinku, stres.

I vy tedy můžete udělat několik zásadních kroků pro jeho prevenci. Především zmírnit problémy spojené s nadváhou a obezitou. Snížit vysoké hodnoty tuků ve stravě, pravidelně jíst, dodržovat pitný režim a omezit požívání alkoholických nápojů.